Novosti iz Nišville tabora: Ulaznice, izvođači, workshops 2010
Počela prodaja karta za Jazz festival
Kompleti za Nišville – od 2.500 do 4.000
Pre nekoliko dana počela je prodaja karata za XXVII Internacionalni Nišville Jazz Festival koji će se održati od 12. do 15. avgusta 2010. ( četvrtak – nedelja ) u niškoj Tvrđavi.
Cena kompleta karata za četiri festivalske večeri je 3.000 dinara, dok studentski i đački kompleti koštaju 2.500 dinara. Prilikom kupovine karata sa popustom, obavezno je poneti sa sobom index ili đačku knjižicu. Pojedinačne karte koštaju 1.000 dinara (po večeri), a komplet za VIP tribinu 4.000.
Pretprodajna mesta u Nišu : Turistička organizacija Niša ( TON ) – Voždova 7, Galerija “Slavujac” – Obrenovićeva 51 i Energy music shop – TPC Kalča, prizemlje.
Pretprodaja za ostale gradove u Srbiji i države u regionu organizovana je preko prodajne mreže Card Servisa, putem vaučerske, fizičke i online prodaje na www.tickets.rs
Za sve zainteresovane kojima nisu dostupna pretprodajna mesta ili online kupovina karata, dodatne informacije na ticket@nisville.com ili na tel. 018 235 161 (Nišville produkcija).
Na ovogodišnjem Nišville-u, kako je najavljeno nastupiće i Solomon Burke, Roy Hargrove, Benny Golson i Kelag big band, De Phazz, Rambo Amadeus, Steve Hacket…
Energija džeza i biznisa
Kelag big band austrijske energetske korporacije dolazi na Nišville
Tradiciju dovođenja velikih jazz orkestara iz zemalja u okruženju, Nišville jazz festival ove godine nastavlja predstavljanjem austrijskog Kelag Big Band-a, koji radi pod okriljem kompanije Kelag. Ovaj big band će nastupiti sa legendom svetske jazz scene –saksofonistom, kompozitorom i aranžerom Benny Golsonom.
U početku ovaj sastav je radio u formaciji duvačkog orkestra, a 2003. je prerastao u big band koji je do 2009. godine vodio poznati češki dirigent, kompozitor i aranžer Oldo Lubich. Sadašnji umetnički direktor i dirigent orkestra je jedan od najcenjenijih austrijskih muzičara mlađe generacije – trubač, kompozitor i aranžer Hans Lassnig. Pod njegovim vođstvom orkestar se od komercijalnijeg džeza okrenuo ka kompleksnijim formama i stvaranju sopstvenog zvuka po kojem je već prepoznatljiv.
Kelag Big Band je saradjivao sa mnogim imenima svetske jazz i soul scene – izmedju ostalih, tu su Raphael Wressnig, Farina Miss, Sandra Pires, Carol Alston, Francesca Viaro, Dieter Themel, Uroš Perić, Jaromir Hnilika, Franco Andolfo…
De Phazz na Nišville Festivalu
Vodeći svetski elektro džez bend dolazi u Srbiju
Jedan od najpoznatijih lounge – jazz – downtempo sastava , De Phazz, potvrdio je svoj nastup na ovogodišnjem Nisville Festivalu koji će se od 12. do 15. avgusta održati u niškoj Tvrđavi.
Sastav je 1997. godine osnovao nemački producent i DJ Pita Baumgartner kao karakterističan muzički projekat jedinstvenog lounge zvuka, odnosno, kombinacije muzičkog nasleđa različitih stilova: jazz, blues, soul, latin (…), ali i modernih pravaca elektronske muzike – drum and bass, trip hop…
Njihovih 8 studijskih albuma i veoma česti nastupi ustoličili su De Phazz kao jedan od vodećih bendova ovoga pravca na svetskoj muzičkoj sceni. Posle albuma Big, izdatog prošle godine, na kojem su, u saradnji sa big bendom Nemačkog radija HR, stare hitove (poput Mambo Crazy, Jazz music…) obradili u novim aranžmanima, De Phazz su nedavno objavili novi album “LaLa 2.0”. kojim se ponovo vraćaju svom karakterističnom zvuku,odnosno, kombinaciji semplovanih i živih instrumenata i dominantih vokalnih linija.
De Phazz će u sklopu svetske turneje nastupiti na Nišville festivalu, u već standardnoj postavi, koju čine: Patricia Appleton (vokal), Karl Frierson (vokal), Frank Spaniol (saksofon), Bernd Windisch (bas), Oliver Rubuow (bubnjevi) i Markus Lang (klavijature).
Baumgartner je kao producent paralelno dosta sarađivao sa drugim izvođačima poput Kool and the Gang, A-ha (…) , a radio je i remix pesme Ele Fitzgerald “Wait ’til You See Him” za prvu „Verve Remixed“ kompilaciju.
Nišville workshop – na korak do Jazz akademije
Nišville jazz radionice održaće se i ove godine od 12. do 15. avgusta na više punktova u gradu što je prema rečima direktora festivala Ivana Blagojevića novi korak u nastojanju da Niš dobije Jazz akademiju.
Direktor Nišvilla Ivan Blagojević podseća da je sve počelo pre nekoliko godina dolaskom delegacije Dalaver state Univerziteta (USA) koju je predvodio dekan te visokoškolske ustanove, a među delegacijom profesorima koji su došli u Niš je bio i legendarni trubač Donald Byrd – dvostruki doktor: muzike i prava.
– Izuzetan uspeh prošlogodišnje besplatne radionice duguju razumevanju i pomoći gradonačelnika Niša, gopodina Miloša Simonovića, koji je sjajno prepoznao izuzetnu važnost ovakvog vida edukacije. Tada smo prvi put organizovali radionice za sve grupe instrumenta koji se koriste u džezu: klavir, bubnjevi i udaraljke, bas gitara i kontrabas, limeni duvači (truba i trombon), instrumenti sa trskom (saksofoni i klarinet) i flauta, gitara i vokal, a predavači su bili skoro svi headlineri festivala: Candy Dulfer, Miroslav Vitous, kompletna postava Mingus Dynasty, Yehia Khalil, Randy Brecker, Grace Kelly, Michaella Rabitsch, Robert Pavlik, Vicky Almazidu, Milcho Leviev, Ratko Zjača… Prošlogodišnji Nišville workshop dobio je izuzetno pozitivne ocene, kako od strane predavača, tako i od devedesetak polaznika koji su se kvalifikovali na osnovu poslatih snimaka, i koji su, pored besplatnod pohadjanja radionica dobili i mogućnost da besplatno prate kompletan program festivala, i tako u praksi provere sve ono što su naučili tokom rada sa najvećim imenima džeza, kaže Blagojević. On naglašava da su neki od predavača, motivisani entuzijazmom i kvalitetom polaznika, nastavljali rad sa čitavim grupama i po završetku dogovorenih termina i to u stanovima samih učenika.
– S obzirom da su i velika sala i klub Simfonijskog orkestra od ujutru pa do početka programa bili zauzeti za workshop, pojedini muzičari su na konstatacije polaznika da je bilo super, ali da ima još nekih stvari koje su željni da saznaju, odgovarali: „OK. Hajdemo negde da nastavimo“ – naravno ne tražeći dodatni honorar! Posebno smo ponosni što smo uspeli da ubedimo Candy Dulfer da održi workshop za saksofon – što ona inače do sada nije radila, da bi nam, post festum, rekla kako je to sasvim novo iskustvo i za nju bilo od velike kosristi. Uostalom, dodaje Ivan Blagojević, koliko je sve to uspelo može se zaključiti i na osnovu mnogih mailova polaznika iz raznih krajeva Srbije koji su nam se po završetku festivala zahvaljivali na odličnoj organizaciji i novim saznanjima koja su „iz prve ruke“ dobili od svetski poznatih muzičara.
Ivan Blagojević zaključuje da je namera da i ove godine workshop bude besplatan za polaznike, a već su postignuti dogovori da se predavači budu najpoznatija imena ovogodišnjeg izdanja.
– Pozivamo sve zainteresovane studente muzičkih akademija, učenike muzičkih škola, ali i samouke muzičare da se prijave za workshop, odnosno, pošalju svoje podatke i snimke. Workshop će i ove godine biti besplatan, a da li će na njemu ponovo predavati vi headlineri festivala, zavisi da li ćemo ponovo imati finansijsku potporu neophodnu za pokrivanje osnovnih troškova (honorari predavača, zakup sale, iznajmljivanje opreme…). Ivan Blagojević kaže da održavanje ovakvog workshopa može da bude odlična osnova za prvu srpsku jazz akademiju, koja bi, kao podrška decentralizaciji, trebalo da bude upravo u Nišu zahvaljući upravo rejtingu koji festival ima kod potencijalnih budućih studenata, kako iz Srbije, tako i iz zemalja u okruženju.