Izložba “Zvuk, pokret i emocije” prvog dana Nišville jazz festivala
U sklopu pratećih programa Nišvila, prvog dana festivala (četvrtak, 15. avgust) u festivalskom press centru (Galerija GSLU “Paviljon u Tvrđavi) u 18 sati biće otvorena izložba savremene umetničke keramike “Zvuk, pokret i emocije” koju realizuju Narodni muzej u Aranđelovcu i Smotra umetnosti “Mermer i zvuci, u saradnji sa Nišville jazz festivalom i Galerijom savremene likovne umetnosti u Nišu.
Bogata zbirka savremene umetničke keramike iz Narodnog muzeja u Aranđelovcu nastajala je kroz decenijsko trajanje i delatnost Međunarodnog festivala „Svet keramike“ u okviru multimedijalne manifestacije složenog koncepta – Smotre umetnosti „Mermer i zvuci“. Dragocena kolekcija, osim dosadašnjih retrospektivnih prezentacija, omogućava tematska i idejna razmatranja i analize koje otvaraju značajna pitanja o motivima, povodima i smislu nastanka umetničkih dela. Odgovori su mogući jedino proučavanjem socijalnog, istorijskog, estetskog i simboličkog konteksta ove raritetne zbirke.
Trajanje festivala „Svet keramike“ tokom gotovo četiri decenije donelo je najrazličitije interpretacije raznorodnih tema i ideja. Osim obilja raznovrsnih stilova i estetskih opredeljenja radovi kolekcije savremene umetničke keramike odraz su umetničkih razmišljanja o kompleksnim društvenim i kulturološkim pitanjima koja se uvek mogu aktuelizovati kao pitanja savremenog društva.
Tema „Zvuk, pokret i emocija“ ovom prilikom posmatrana je dvojako: kao celina objedinjenih fenomena koji su u tesnoj međusobnoj relaciji, ali istovremeno i kao skup potpuno nezavisnih entiteta. Ne postoji mesto, istorijska epoha i kultura bez karakteristične muzike, igre i načina na koji se izražavaju osećanja. Ove osobenosti, koje se najpre vezuju za identitet naroda ili grupe, postoje kao teme u okviru jedne „zatvorene celine“ umetničkog govora određenog trenutka.
U gotovo sve radove ove kolekcije utkane su najrazličitije emocije, ali umetnička dela koja su ovom prilikom prezentovana podrazumevaju ljubavna osećanja u odnosima (najčešće ljubavnih parova) i promišljanja o „dvopolnosti“. Neiscrpne, civilizacijske teme inspirisale su Branislava Stajevića, Velimira Vukićevića Starijeg, Marinu Popović, Dejvida Grinvuda, Josipa Diminića, Svetlanu Matušu i Vesnu Šaulu koji su, sa različitih generacijskih pozicija i na različite načine, u svojim rešenjima pod istim nazivom „Par“, doneli sopstvena razmišljanja o odnosima između „dvoje“ kroz svedenu vizuelizaciju polova. Vera Dajt Kralj u keramičkoj skulpturi „Ljubav“, Lidija Maček Stanić u predstavi „U dubini duše“, Lana Rakanović u skulpturama pod nazivom „Ruže“ i Milan Blanuša u portretu „Crnokosa“ – u figurativnim rešenjima predstavljaju naglašena osećanja kao projekciju umetnikove ideje, odraz ličnog ali i univerzalnog značenja, uz obavezno učešće i neophodnu slobodu onoga koji umetničko delo posmatra. Mirjana Isaković, An Rizolo, Žaklin Roš-Rov, Ilijas Budaniotis, Dragana Vojinović i Džejms Kvame Amoa, u keramičkim skulpturama koje odlikuje zavidna tehničko-tehnološka veština izvođenja, potvrđuju najrazličitije poetike i snažna stvaralačka nadahnuća u temama poput poljupca, osmeha i razgovora.
U ovoj kolekciji nekoliko autora ostavilo je zanimljiva rešenja muzičkih instrumenata koja su inspirisana imaginarnim i egzotičnim svetom sa druge strane stvarnosti. To su Federiko Bonaldi, Jasmina Pejčić, Branka Uzur i Jelena Miletić. Keramička dela Aleksandre Stratimirović i Nadežde Đukanović predstavljaju objedinjene grupe od nekoliko muzičkih izvođača pod nazivima „Trio“ i „Kvartet“ koje na duhovit način „donose zvuk“. Zanimljive pokrete inspirisane različitim „unutrašnjim“ i ličnim doživljajima prenose nam autori-keramičari Goran Vukčević, Nemanja Nikolić i Danijela Golubović.
Izložba „Zvuk, pokret i emocija“ sadrži četrdeset keramičkih dela koja neće ispričati „priču“ hronološki utemeljenu. Naprotiv, ova prezentacija umetnosti na određenu temu predstavlja jedan segment bogate kolekcije koja pretenduje da zaintrigira i navede na priču „umetnost izvan umetnosti“ koja bi mnogo više rekla o istoriji tema, ideja i jednog istorijskog tenutka. Istovremeno, ova umetnička dela potvrđuju da je delatnost festivala „Svet keramike“ dala izuzetan doprinos pozicioniranju jugoslovenske keramičarske prakse tokom proteklih decenija.
(Iz kataloga izložbe ”Zvuk, pokret i emocije”, autorka Tanja Vićentić).