IZVEŠTAJ O REALIZACIJI PROGRAMA XXVII NIŠVILLE JAZZ FESTIVALA
XXVI Nišville jazz festival, održan od 12. do 15. avgusta 2010. godine u niškoj Tvrđavi okupio je pedesetak bendova iz tridesetak zemalja.
U glavnom programu na dve velike festivalske bine (Earth i Sky stage) nastupili su:
Četvrtak, 12.08:
Hazari i Kornelije Kovač (SRB),
Saskia Laroo band (NL),
Ori Dakari (ISR),
Solomon Burke(USA),
Rambo Amadeus (SRB),
Lance Lopez (USA),
Petak, 13.08 :
Divas Voice (SRB),
Flat Earth Society (BEL),
Roy Hargrove Quintet (USA),
Slivovitz (ITA),
Georgie Fame Trio (GB),
Zdenka Kovačiček band (CRO), Kal (SRB).
Subota, 14.08:
Serkan Cagri (TUR),
Benny Golson & Kelag Big Band (USA -AUT),
Simone Zanchini Quartet (ITA),
Djabe & Steve Hackett (HU-GB),
Manu Dibango & Soul Makossa Gang (FRA),
Brakka Soundsystem (NOR)
Nedelja, 15.08:
The Belles (BUL),
Falb Fiction (AUT),
Terje Rypdal trio (NOR),
Vladimir Četkar band (MK),
De Phazz (GER),
Vrelo (SRB)
U besplatnom pratećem programu na Gate stage-u (kod Beogradske kapije u niškoj Tvrđavi) nastupilo je 20 sastava iz Srbije ali iz Italije, Argentine, Makedonije, Bugarske i Egipta:
Četvrtak, 12.08:
JazzbookA – Nišville future band,
Miša Mičevski Group,
Violentango (ARG),
MP Trio,
El Jazzyra
Petak, 13.08:
Lav Kovač Quartet,
Kafe ball,
Alex Carpani Band (ITA),
Lepi Jova,
Koma
Subota, 14.08:
Veseli romi,
Alfama quintet,
Sethsat (MAK),
Spektar,
Two bags bluesman
Nedelja, 15.08:
Misteria Carpatica,
Ossa Quartet,
Mad Dogs (BUL),
Ritch Bitch and Tanja Jovićević,
Eftekasat (EGY)
Planirani program, koji je definitivno utvrdjen dva meseca pre početka festivala je u potpunosti ostvaren kada je reč o nastupima na Earth i Sky binama.
Ocene su ne samo da je glavni program po kvalitetu i atraktivnosti imena učesnika bio bar na nivou prošlogodišnjeg, već da je ovogidšnji line-up čak i nadmašio visoke standarde postavljene na prethodnom izdanju. Osim bar dva svetski poznata imena tokom svake večeri, posebnu draž programu dali su i nastupi (mladjih) sastava, manje poznatih publici – koji će po kvalitetu svakako narednih godina steći mnogo širu afirmaciju, a biće zableženo da su prvu šansu za predstavljanje pred ovako velikim auditorijumom imali upravo na Nišvillu.
Program besplatnog Gate stage-a pretrpeo par izmena iz opravdanih razloga (otkazivanje od strane bendova zbog bolesti ili naknadnih obaveza pojedinih članova), ali su za upražnjena mesta u programu naknadno angažovani bendovi čak i višeg kvaliteta. Takože svake večeri je nastupio bar jedan sastav iz inostranstva. Inače i publika i mediji su primetili značajan kvalitativni pa i kvantitativni (prošle godine je nastupalo tri a ove godine pet sastava po večeri) pomak u odnosu na prošlu godinu kada je reč o programu na Gate bini. Takodje i sponzori ali i učesnici su ovakav koncept ocenili kao pun pogodak, a kompletan program je sniman u mnogo boljim tehničkim uslovima nego prethodne godine.
U cilju promocije Festivala nekoliko dana uoči početka Nišvila održana je promocija u Beogradu: press konferencija u Kulturnom centru Beograda i mini koncert na platou kod fontane u Knez Mihajlovoj.
U okviru pratećih programa tokom četiri dana festivala održane su besplatne jazz radionice za sve grupe instrumenata koje se koriste u džezu (vokal, gitara, kontrabas i bas gitara, limeni duvači, saksofoni i drveni duvači, bubnjevi i klavir), na kojima su kao predavači učešće uzeli skoro svi headlliner-i Nišvilla i članovi njihovih sastava: Kornelije Kovač, Dragomir Milenković – Joga, Saskia Laroo band, Ori Dakari band, Lance Lopez, Divas Voice, Roy Hargrove Quintet, Georgie Fame, Zdenka Kovačiček, Benny Golson, Simone Zanchini Quartet, Djabe & Steve Hackett, Vrelo…
Interesovanje za muzičke radionice (što je inače jedan od nezaobilaznih segmenata svih svetskih festivala, a u Srbiji u tom smislu upravo Nišville ima pionirsku misiju) – bilo je izuzetno veliko. Među stotinak polaznika bili su muzičari bukvalno iz cele Srbije. Što je najbitnije, svi polaznici su bez izuzetka izuzetno zadovoljni onim što su im tokom workshopa prezentovali vrhunski svetski muzičari. Takodje, ono što smo prethodnih godina naglašavali kao jedan od posledičnih ciljeva workshopa – ove godine se i ostvarilo. Na incicijativu direktora Nišville festivala, sredionom ove godine je oformljena džez grupa sastavljena od članova u rasponu godina od 12 do 19 (dvoje su učesnici osnovnih škola, jedan član od oktobra kreće na fakultet, a ostali su srednjoškolci), medju kojima su gotovo svi i ove i prethodnih godina pohadjali Nišville jazz workshop, a koji su ove godine, posle svega dva meseca zajedničkog rada otvorili Nišville izuzetno zapaženim nastupom na Gate stage-u. Svojevrsna nagrada ovim mladim talentima je i to što su dva člana ovog sastava (JazzbookA) o trošku Nišville jaz festivala poslati na prestižni workshop Novog Bugarskog Univerziteta u Sofiji, koji je trenutno u toku, a na kojem rade sa vrhunskim imenima svetske scene (Milčo Leviev i Glen Ferris).
Jednodušna ocena publike i kritike je da je ovogodišnje izdanje festivala napravilo novi pomak u odnosu na prethodno – kako po broju i zvučnosti imena učesnika – tako i po kvalitetu njihovih nastupa, a odziv publike je i nadmašio prošlogodišnji rekord.
Svako festivalsko veče u glavnom programu imalo je minimum dva svetski poznata i priznata headlinera kojima bi se mogli pohvaliti i najveći svetski jazz festivali.
Prema procenama svih medija, broj posetilaca glavnog programa tokom večeri se kretao od 3.000 do 4.000, što znači da je programe na Earth i Sky stage-u tokom sve četiri festivalske večeri pratilo ukupno oko 16.000 posetilaca sa kupljenim kartama i propusnicama. Kada se tome doda i broj ljudi koji su tokom festivala prošli pored Gate stage-a sa besplatnim programom, a koji se nalazio na veoma frekventnom mestu na ulaznom platou Tvrđave (kod Beogradske kapije) kao omiljenom šetalištu Nišlija – računica kaže da je sve programe Nišvila ukupno pratilo i do 100.000 ljudi, kako iz Niša tako i gostiju iz cele Srbije i inostranstva.
Ocene su da je Nišville, i u programskom smislu, ali i kada se u obzir uzme odziv publike, nesumnjivo najveći i najznačajniji džez festival ne samo u Srbiji već i na Balkanu. Prema saznanjima organizatora i novinara, festivalske večeri pratila je publika iz cele Srbije, većine susednih zemalja, a registrovani su gosti koji su specijalno za ovu priliku došli u Niš i iz Australije, Novog Zelanda, Nemačke, Italije, Engleske, Austrije (…) što ukazuje na visoke potencijale ne samo Nišvila i Niša već i Srbije, kada je reč o takozvanom kulturnom turizmu. Na osnovu dosadašnjih izdanja Festivala, Ministarstvo kulture Srbije je Nišville svrstalo u desetak kulturnih manifestacija od nacionalnog značaja, a Nišville je jedini kulturni brend koji se našao u najužem izboru najboljih robnih marki Srbije u tradicionalnoj akciji „Najbolje iz Srbije“ koju organizuju Ministarstvo trgovine i usluga, Privredna komora Srbije i časopis „Privredni pregled“.
Ocene su i da je pažnja medija prema Nišvilu skoro u potpunosti bila adekvatna kvalitetu i posećenosti, pogotovo kada se ima u vidu da je reč o manifestaciji koja se održava van glavnog grada. Festival je pratilo preko 200 novinara štampanih i elektronskih medija, kao i web portala, što je sve rezultiralo sa nekoliko stotina tekstova i priloga (najave, izveštaji, komentari, intervjui), koji su u vodećim srpskim medijima, kada je reč o elektronskim medijima, plasirani u terminima udarnih emisija, odnosno kao glavne teme kulturnih rubrika novina i magazina. Opšti je utisak da do sada nijedna kulturna manifestacija ikada održana u Nišu, nije dobila ni izbliza takvu medijsku pažnju kuća kakve su RTS, B92, Pink, Avala, Fox, Blic, Večernje Novosti, Politika, Danas, Vreme, Ekonomist, Glas, Pres, Kurir, Jazzin, Popboks (…) kao što je to bio slučaj sa Nišvilom. Naravno, osim nekih izuzetaka, i niški mediji su već od prvih najava u potpunosti prepoznali značaj festivala i izuzetno ozbiljno i profesionalno ispratili ceo njegov tok, kako u informativnom programu, tako i u specijalnim emisijama i hronikama festivala.
Na našu veliku žalost, nacionalni servis RTS ni ove godine nije pokazao interesovanje da prenosi i/ili snima Nišvile festival (iako je po kvalitetu i atraktivnosti izvođača Nišville bio mnogo iznad nekih beogradskih manifestacija koje RTS prati na ovaj način), tako da je organizator ponovo bio primoran da iznajmi
Na kraju, ali nikako najmanje važno je i to što su svi učesnici Nišvilla bili izuzetno zadovoljni reakcijama publike, organizacijom i gostoljubivošću domaćina, pa su čak i najveće svetske zvezde izjavljivale da im je čast što su deo tako bogatog i kvalitetnog programa, i to još jednom potvrđivali pismima zahvalnosti i podrške po povratku u svoje zemlje.
Uz još jednu veliku zahvalnost Gradu Nišu nadamo se da će se obostrano korisna saradnja nastaviti i ubuduće. Iskreno verujemo da će Grad Niš i dalje imati sluha za nastojanja Nišvila da Niš i Srbija narednih godina imaju još kvalitetniji festival, odnosno da će se finansijska pomoć festivalu narednih godina postepeno uvećavati proporcionalnu rastu rejtinga ove manifestacije, ne samo u srpskim, već i svetskim okvirima.
Direktor Nišville jazz festivala
Ivan Blagojević