Zvuci grandža uz sveće u Fidbeku
Ljubitelji dobre svirke su sinoć imali priliku da u klubu Feedback uživaju u sjajnom tročasovnom muzičkom programu. Reputacija i kvalitet izvođača, uz popularnu cenu ulaznice od 200 dinara, razlozi su zbog kojih je, uprkos hladnoj i snežnoj februarskoj noći, posećenost projekta ,,21st Century Grunge Live’’ bila takva da u klubu Feedback nije bilo praznog, slobodnog prostora u masi. Projekat koji za cilj ima promovisanje grandž scene u Srbiji i regionu, ovogodišnju misiju je sinoć uspešno otpočeo u Nišu, a nastaviće se 20. februara u kragujevačkom Domu omladine.
Sinoćna svirka počela je oko 23 časa. Na scenu ukrašenu sa nekoliko mirišljavih sveća i parom drvenih stolica, u atmosferi koja pomalo podseća na čuveni akustični koncert Nirvane iz 1993. (album MTV Unplugged in New York), stupio je niški bend Red River Valley. Svoj udeo u ovom događaju počeli su novom pesmom Eye koja je svoje mesto pronašla na nedavno promovisanoj kompilaciji Urbanniš2. Sjajni vokali, uz zanosnu i emotivnu muzičku podlogu, približili su nam onu delikatnu, osećajnu stranu grandža. Polučasovna akustična izvedba je bila prikaz i konceptualnog EP-ja Red Seasson, izdatog maja 2013. godine. Ilija Medar i Nevena Popović bili su zaduženi za vokale, na gitarama su briljirali Vuk Sanovski i Luka Radulović, dok je Petar Nonić svirao bas. Postava benda, drugačija i veća od one koja je snimila EP, zvučala je besprekorno. Dobijen je novi, raskošniji zvuk, što se sinoć dalo primetiti prilikom izvođenja ,,starijih’’ pesama. Bio je to veličanstveni, nenametljivi ali prodorni i ispunjujući uvod u ono što je bilo pred nama.
grešnici
, sa istoimenog i do sada jedinog njihovog studijskog albuma izdatog 2013. Stilski potpuna suprotnost prethodnom izvođaču, Brigand je uskomešao publiku agresivnim i beskompromisnim zvukom. Promišljeni, tamni stihovi o večitim društvenim i egzistencijalnim temama (Samostrel, Heroj, Voleo sam te…) naišli su na odobravanje publike. Može se reći da je s vremena na vreme publika delovala pomalo apatično, ali to su zapravo prirodne reakcije kad god je reč o ,,teškim’’ temama, i dokaz da se ono što čuje zaista sluša i usvaja. Bilo je manjih tehničkih poteškoća koje su kulminirale pucanjem žice na gitari pred kraj izvođenja pesme Tri noći. Na našu sreću, ta numera je i bila predviđena kao poslednja, ona koja će zatvoriti ovaj jendočasovni deo programa, te je ostalo samo na uobičajenoj šteti materijalne prirode.Kao poslednji izvođači u okviru sinoćnjeg mini-festivala, niškoj publici se predstavio beogradski bend Sharks, Snakes & Planes, koji je i pokrenuo ovaj ,,projekat’’ 2013. godine. Sam bend osnovan je 2010. Čine ga gitaristi Mladen Miljuš i Ivan Petrović, basista Đorđe Paligorić, bubnjar Darko Ćosović i vokal Marko Mićanović. Nakon što je svako od njih zauzeo svoju poziciju na sceni kluba Feedback, nastavljeno je tamo gde je Brigand stao, možda ne baš sa tolikom dozom agresivnosti. Odsvirane su pesme sa EP-ja Nebeska mehanika iz 2013. (Crni gnoj, Mi plovimo jugom, Nebeska mehanika), a mogli smo čuti i neke od do sada neobjavljenih pesama kao što su Rđavi obarač, Broj, ili nešto lepršaviju, vedrijih slika, Sound of Silence. Velika očekivanja i veliku reputaciju potvrdili su istinskim kvalitetom i energičnim, na momente besnim grandž zvukom. Publika (bilo i nekoliko pravih fanova koji su neretko poput hora pružali vokalnu podršku) je umela je da prepozna iskrenost i kvalitet i da to na adekvatan način nagradi dajući bezrezervnu podršku.
U dva časa nakon ponoći okončan je značajan muzički događaj, jedan od retkih posvećen održavanju zaveštanja muzičke scene Sijetla sa početka devedesetih godina. Još uvek su gorele sveće na sceni sa koje su odnošeni muzički instrumenti, ali ne kao simbol bdenja i tuge već postojanosti i dokaz male pobede, male tople svetlosti u dubokim vlažnim bunarima naše kulture, naših života.
Fotograf: Ana Stamenković